180 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО
НА КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА
ЖИВОТ И ДЕЛО
Къщата на Капитан Петко войвода във Варна на ул. "Кап. Петко войвода" №24, ъгъла на ул. "Пирот" №18
Щаб квартирата на Капитан Петко войвода в Широка Лъка
-
Петко Кирков (Каракирков, Киряков), останал в историята като Капитан Петко войвода, е роден на 6/18 декември 1844 г. в българското село Доганхисар, Беломорска Тракия.
-
Става хайдутин през 1861 г., за да отмъсти за убитите си брат и братовчед.
-
През 1863 г. в неравна битка със 130 башибозуци и заптиета Петко войвода и неговите 8 другари са пленени и хвърлени в турски затвор. На път от Солун за Драма те успяват да избягат.
-
През 1864 г. Капитан Петко войвода има вече нова чета. Одринският Вали паша, силно обезпокоен, праща срещу четата Осман ага. Въпреки че превъзхожда в жива сила 20 пъти хайдутите, Осман е бит и опозорен от Петко войвода.
Музей на Възраждането, Варна
-
През есента на 1864 г. българският войвода, привлечен от гърците за борба срещу Турция, напуска Беломорието и пристига в Атина.
-
В началото на 1866 г. се среща с Джузепе Гарибалди и отсяда в дома му, където двамата организират прочутата Гарибалдийска дружина в състав от 220 италианци и 67 българи, която участва в Критското въстание.
Тук Петко войвода отново се проявява като храбър и смел ръководител и си спечелва званието „Капитан“.
-
Пребивава в Александрия, в Марсилия и в Италия. През 1869 г. отново се завръща към четничеството.Нарича се „Първа българска родопска дружина“, с устав (от 23 април) и печат с надпис „Тракийска Р. Бълг. дружина“ (Тракийска революционна българска дружина)
-
Капитан Петко войвода взима активно участие и в Руско-турската освободителна война. Неговата чета от 300 души активно действа в тила на турската армия.
-
След Освобождението генерал Скобелев кани Петко войвода да му гостува и след разпускането на четата войводата заминава в Русия. Там е представен на император Александър II. Той го произвежда в чин "капитан" от руската армия, дава му Орден за храброст „Георгиевски кръст“ за участието му във войната и имение от 160 000 декара в Киевска губерния, което Петко Киряков скоро продава и се връща в България, като се заселва във Варна.
-
На 12 май 1896 г. по инициатива на Капитан Петко войвода се основава Тракийско (Одринско) емигрантско дружество „Странджа“, с което се поставя началото на освободителната организация на българите бежанци от Тракия.
-
През 1891 г. Петко войвода, който е русофил, е оклеветен за опит за атентат срещу министър-председателя Стефан Стамболов. Хвърлен е и е изтезаван сто и четиридесет дни, от 27 юли до 15 декември 1892 г., във варненската крепост Ичкале.след което е интерниран в Трявна.
-
След падането на Стамболов на 18 май 1894 г. той се връща във Варна и набира доброволци за освобождението на Тракия.
-
Капитан Петко войвода умира на 7 февруари 1900 г. и е погребан във Варна.
Регионален музей, Смолян
Музей на Капитан Петко войвода в Доганхисар (Есими), Гърция
Паметник на Капитан Петко войвода на площад Гарибалди в Рим
Паметник на Капитан Петко войвода в Киев
Паметници на Капитан Петко войвода в градовете: Варна, София, Бургас, Момчиловград, Крумовград, Хасково, Стара Загора, Широка Лъка, Смолян и др.
На остров Ливингстън, Антарктида, на името на бележития българин е наречен връх Петко войвода (Petko Voyvoda Peak)
Паметникът на Любен Каравелов в Русе
ФИЛМЪТ КАПИТАН ПЕТКО ВОЙВОДА
Актьорът Васил Михайлов за срещата си с публиката във Варна
....Излязохме навън и целият училищен двор беше пълен с деца, аз си загубих там едната бота, бяха ни подарили по един чибук – изгубихме го. Викам: Хайде да идем на паметника, 200 – 300 деца тръгнаха с нас. Вечерта дойдоха 9000 души. Закараха ни до хотел „Черно море” да се преоблека. В 7 часа вечерта ни върнаха с една „Волга” - на паметника, не мога да изляза от колата, не можех да мина, и да вляза в кино "Тракия", където бе организирана срещата. Да не се надценявам, но разбрах какво им е било на бийтълсите. Не можа да стане тогава срещата и поканихме хората в двора на училището и на балкона се качихме и с малък Петко почнахме да пеем...
По спомените на Васил Михайлов
„Капитан Петко войвода“ е български 12-сериен телевизионен игрален филм (биографична историческа драма), реализиран през 1981 година. Режисьор на продукцията е Неделчо Чернев, по сценарий на Николай Хайтов. Оператор е Димо Коларов. Музиката във филма е композирана от Атанас Бояджиев и Петър Ступел.
Произведението разглежда живота на българския революционер Петко Киряков (1844 – 1900). Състои се от 12 серии, условно разпределени в три части: Хайдутин, Комита и Мирен живот. В началото на всяка серия, сценаристът Николай Хайтов извършва въведение към историческите факти, застъпени в съответния епизод. Продукцията е осъществена по случай 1300-годишнината от основаването на българската държава. Сериалът превръща актьора Васил Михайлов, изпълняващ главната роля, в една от най-големите звезди на българското кино от тези години.