170 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО
НА СТЕФАН СТАМБОЛОВ
ЖИВОТ И ДЕЛО
Държавникът с твърда ръка
"Съзидателят и съсипателят", Възхваляваният и ненавижданият"
-
Роден във Велико Търново 1854 г.
-
Последовател на Левски в изграждането на Вътрешната революционна организация, съратник на Ботев
-
Апостол на Първи - Търновски окръг в Априлското въстание 1876 г.
-
Участва в Кресненско - Разложкото въстание 1878 г. и Съединението от 1885 г.
Паметникът на Стамболов в София
-
Председател на народното събрание
-
Организира Контрапреврата за връщането на Батенберг на престола
-
Регент
-
Основава Народнолибералната партия
-
Министър - председател 1887 - 1894 г.
-
Модернизатор, националист, русофоб, диктатор
Паметникът на Стамболов във Велико Търново
От 2006 г. от името на Институт по теория и практика на лидерството "Стефан Стамболов" към УНИБИТ (популярен като Библиотекарския институт), БАН и Националния военноисторически музей, се учредява почетният знак за лидерство „Стефан Стамболов“в две категории - „За лидерство в държавата“ и „За лидерство в духовността“.
Носители на отличието през годините са:омбудсманът Гиньо Ганев, първият демократично избран президент Желю Желев,президентът Георги Първанов, патриарсите Максим и Неофит, акад. Антон Дончев, проф. Андрей Пантев, акад. Пламен Карталов (за 2024 г.) и др.
Акад. Пламен Карталов,
директор на Софийската опера и балет - носител на почетния знак
"Стефан Стамболов" за 2024 г.
СЛОВОТО НА СТАМБОЛОВ
"Не щеме ний богатство" ("Марш")
„Един царски ферман, господа, преди осем години дойде, та съедини българската нация в едно цяло под жезъла на един духовен началник – Екзархът. Тоя ферман начерта в същото време и границите на нашето целокупно българско отечество с епархиите, които влизаха в кръга на България и ведомството на Екзархията. Тая целокупна България бе духовно-черковно наше отечество.
После дойде една европейска международна конференция, в лицето на която Европа на тая черковно-духовна основа утвърди политически автономни граници и призна единството на българската нация в тия граници.
Най-после дойде Руско-турската война и Санстефанския договор. В него както нашата Освободителка, тъй и самата Турция признаха тия граници на нашето целокупно отечество, като създадоха в тях една политическа нова млада държава, наречена Българско княжество. Но в Берлин разсякоха тая България. Разсякоха това наше мило, драго, цяло Отечество на пет части…
Защо ни разсякоха на пет къса?
За да ни направят повече сакати, повече недъгави и немощни, да ни направят да се влачим вовеки и да прекараме един жалък, тежък национален, политически и исторически живот! Да бъдем ние политически просяци – божаци, и да живеем от милостинята, от трохите, от подаянията политически, от благодетелството и кефовете дипломатически на европейската дипломация, додето бъдем отново поробени.
Разсякоха нас, млад, енергичен, пълен с жизненост народ, който в течение само на десетина години можа, има крепката воля и себеотрицание да даде за своята независимост повече от петдесет хиляди жертви-мъченици; нас – чийто полета, пътища, усои и кътища се покриха с пепел, кости и сълзи!
И сега те ни канят да пристъпим – не, да се довлечем до оная троха, която берлинските джелати благоволиха да ни подхвърлят! Не! Ние имаме право, ние искаме да си останем здрави! Ние имаме право и ние искаме да ни оставят ръцете, краката и другите части цели и невредими; ние искаме да остане нашия национален организъм цял, неосакатен.
Дават ни свобода, а вземат здравето ни, лишават ни от възможност, от условията за живот!
Защо ни е нам тая свобода, когато тя само ще ни напомня някогашното ни крепко, здраво и жизнено тяло?
Да просим, да се влачим и да живеем страдалчески живот – ний, които имаме бъдеще, бъдеще светло, славно, както що имаме и минало светло и славно…
Не! По-добре е, господа представители, да бъдем пак роби, както бяхме, но да бъдем една нация в едно отечество, способни и жизнени да водим борба и да прогресираме. Ние искаме – и трябва това да го кажем високо да ни чуят всички – или всички българи свободни да бъдем в една независима държава, или всички пък роби, подвластни на Турция. Веригите на робството турско лесно ще съкрушим, ако останем под тая Турция, ако бъдем в онова положение, в каквото ни постави цариградската европейска конференция, отколкото сега.
Где са, господа представители, где са нашите мили градове Ниш, Пирот, Враня и Лесковац? – дадени на сърбите… Где е Тулча и Добруджа? – дадени на Румъния… Где е Одрин, Солун, Дебър, Битоля, Охрид, Скопие, Прилеп, Велес, Щип и други страни на нашето отечество? Где?
Где е Пловдив, Батак, Панагюрище, Сливен, Казанлък, Стара Загора и Карлово – елмазите на нашето отечество? Отцепени от нас чрез турски гарнизони…
Мъчно. Мъчно и боли…
Нека не приемем Берлинския договор!
Нека извикаме високо, високо, да ни чуе Европа и нейните дипломати и владетели: „Вие ни сякохте, без да ни викате, без да ни изслушате, без да ни кажете вината, поради която ни сечете. Но ние ви казваме: боли, боли и мъчно… Дайте ни нашето общо отечество, каквото то бе определено от вашата конференция в Цариград и каквото то бе създадено на Сан-Стефанския договор!“
Из реч на Стамболов, произнесена непосредствено след решенията на Берлинския конгрес от 1878 г.