ВЪЗРОЖДЕНСКИЯТ ТЕАТЪР
След неуспеха на Унгарската буржоазна революция през 1848–1849 г. и нейното потушаване от Австрия и Русия Лайош Кошут е принуден да търси убежище с щаба си в пределите на тогавашната Османска империя. Заедно с щаба на Кошут пътува голям отряд от унгарци и поляци, участвали в революцията, както и много висши офицери. След кратък престой в различни градове, между които Оршова, Турну Северин и Калафат, те се установяват в гр. Видин, а след това се отправят за Шумен, важно просветно, културно и книжовно средище през Възраждането и военен турски укрепителен център. Полско-унгарската емиграция внася европейската мода и развлечения в града. В Шумен се играе първото театрално представление, създаден е първият духов оркестър и казино по българското земи в Османската империя.
Лайош Кошут
Летописът на българския театър започва на 15.08.1856 г. с представлението на комедията "Михал Мишкоед" в Шумен. Автор на първата "побългарена" драма е Сава Доброплодни.
"Помня добре, че дори още се намираха англичани, французи и проч. подир Кримската война, показа се желание в Шумен да се постави комедията "Михал". Приготви се се сцената, прочие привременно, доколкото беше възможно, упражняваха се доста от актьорите ми, мои същи ученици: Д. Войников, С. Янчев, В. Друмев (сега митрополит Търновски) и проч. И представлението излезе много сполучливо, с ръкопляскания. Това беше първото театрално представление в България на 1856 г.
От тогава се въведе тъй да се каже европейската цивилизация в Шумен и от там се разпръсна в другите градове на България..."
Из "Автобиография" на Сава Доброплодни