top of page
Wood Panel

КНИЖАРИ И ВЕСТНИКАРИ

640_181032.jpeg
ivanbogorov.jpg
„И ний, българете, трябва да започнем  да са усещаме като народ, който има същите правди с другите европейски народи!“

"Да пише или да списува човек на един език, трябува да го е учил доста време и да го познава много добре, ако и да е бащин му."

Иван Богоров
index.jpg
Вестник „Български орел“, 1846 г., 
Иван Богоров
     Иван Богоров е един от крайните радетели за чист български език. С "Богоровщина" днес се означава всяка несполучлива и ненужна нова дума (неологизъм), защото за мнозина Иван Богоров е автор на смешни и излишни нови думи от рода на широкоизвестната "драсни-пални клечица" (наместо кибрит). Това е така, защото малко се знае за неговите безспорни заслуги при изграждането на новобългарския книжовен език.
     Наистина някои от неговите крайни увлечения по подмяна или буквален превод на чуждици са трудно приемливи: правдарица вместо съдилище, ветреник вм. газ, достойник вм. министър, писачница вм. редакция, носилисток вм. портфейл и мн. др. Но тези усилия в никакъв случай не заслужават присмех. Те са благородни усилия на един патриот и ревнител за чистотата на езика ни. Нему дължим много за някои хубави думи, с които и днес си служим: вестник, часовник, чакалня, околност, молба, навик, облог, смет, леснина, подплата и др.
Константин-Фотинов-1.jpeg
dsh_168_16425.jpg
клкннн.jpg
Константин Фотинов
Hristogdanov.jpg
43c7ec0b39b398c581b0453a4188209a.jpg
sn_18vestnik.jpg
images.jpg
нхухкй.jpg
Из революционния печат
Христо Г. Данов
bottom of page